Este un apartament cu două camere, din care doar cea cu destinație sufragerie este deschisă circuitului turistic, cealaltă fiind încuiată.
Poziția apartamentului în oraș este absolut perfectă, în Centru, aș putea spune la Km 0. Poziția apartamentului în bloc, la etajul 7, îți oferă în plus o priveliște superbă, atât asupra orașului, cât și asupra munților vecini, dar mai ales a lacului și, bineînțeles, în fundal, la orizont, a masivului Ceahlău.
Loc de parcare nu este inclus (momentan), dar în împrejurimi sunt numeroase posibilități de a parca în sistemul T-park, cu plată modică, dar, cu un pic de orientare chiar și fără, dacă se stă mai multe zile.
Recomand să parcați inițial, pentru câteva minuțele, în zona OrangeStore, fiind la 20 m de ușa blocului. Astfel, găsiți imediat ușa blocului, faceți check-in și duceți greul bagajelor, căutând apoi loc concret de parcare, dar tot așa pe o rază de 50 m.
Accesul în apartament se face foarte bine organizat, fără prezență umană și prin mesaje, proprietara punând prompt la dispoziție toate indicațiile pentru ca check-in-ul să decurgă fluent (eu am ajuns la locație și am intrat ca acasă).
Înăuntru am găsit curat, îngrijit, nu după ultima modă în mobilier și decorațiuni, dar cât să simți că totul e de încredere. Bucătăria este utilată complet, pentru a încălzi alimente. Pentru a prepara ceva chiar frugal și rapid, necesită să vă aduceți ingrediente.
Masa de servit este în bucătărie, două persoane, hai trei, se simt confortabil la masă.
Camera de dormit este imensă (fostă sufragerie), cu două fotolii și un pat matrimonial mare, cu TV si acces imediat la un balcon mare, închis, cu acea superbă priveliște.
Simplu, curat, plăcut.
Apoi este un hol, cu mașina de spălat. Și baia: mare, cu cabină de duș, fără geam, dar cu aerisire printr-un ventilator electric, la comadă.
Este, din proiect, un apartament călduros, deși nu am fost iarna, dar totuși intr-o primăvară rece, nu a fost frig.
Este neclar modul în care se lucrează cu termostatul de ambient. Nu e unul simplu, clasic, e ceva alambicat, nu are manual la dispoziție, am căutat pe net unul, am consumat timp să ajung la concluzia că am declanșat funcționarea căldurii și că mă pot pune la culcare cu încrederea că am temperatura necesară asigurată.
Poate ptr cei ce îl cunosc pare accesibil, dar ptr cei ce intră prima dată în contact cu el, nefiind unul simplu, dă bătăi de cap și multe semne de întrebare dacă l-ai activat sau nu. Noroc că centrala din bucătarie îți confirmă că lucrează la confortul tău.